Czytelnia - Psycholog

Wersja do wydruku

autor: mgr Karolina Bujkowska - psycholog

 

autor: mgr Wioletta Racis - psycholog

Moczenie nocne, zwane w terminologii naukowej enurezą, jest zjawiskiem które występuje bardzo często
u dzieci od 5 do 10 roku życia (około 2-3 dzieci w klasie 30 osobowej moczy się w nocy).

 

autor: mgr Małgorzata Koncewicz

Internet stwarza coraz więcej możliwości i coraz więcej czasu spędzamy na korzystaniu z Sieci. Badania przeprowadzone w Nowym Jorku (przez Fortino Grup) wśród dzieci w wieku 9-17 lat wskazują, że dzisiejsi uczniowie podstawówek spędzą w Internecie 23 lata swego życia, z czego dwa lata zajmie im wysyłanie e-maili.

 

autor: neurologopeda Anna Remelska - rehabilitant, pedagog, terapeuta SI Jolanta Jargiło

Kiedy w latach sześćdziesiątych XX wieku amerykański ośrodek szkoleniowy NASA zaproponował profesorowi M.B. Stermanowi współpracę, prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, jak ogromne znaczenie będzie ona miała nie tylko dla wąskiej grupy astronautów, ale potencjalnie dla każdego z nas. Prowadząc swoje badania (w fazie początkowej na grupie kotów) uczony ten udowodnił, że monitorując i trenując czynność bioelektryczną generowaną przez pracujący mózg można znacznie usprawnić funkcjonowanie tegoż narządu zawiadującego naszym ciałem, myślami i zachowaniem. Tak oto położono pod nowoczesną metodę treningu pracy mózgu - Biofeedback.

 

Już niemowlę, jeśli zajdzie taka potrzeba, może trafić do gabinetu psychologa. Dziecko, którego rozwój psychoruchowy z jakichś powodów przebiega nieprawidłowo, powinno jak najwcześniej otrzymać odpowiednią pomoc, ponieważ plastyczność jego mózgu i podatność na wszelkie oddziaływania terapeutyczne jest do szóstego roku życia największa.

Z większością problemów radzicie sobie na pewno Państwo sami; korzystacie ze  wsparcia bliskiej rodziny czy znajomych zmagających się z podobnymi trudnościami.

Drodzy rodzice, czy zdarzyło się, że zastanawialiście się nad tym, dlaczego wasze dziecko nie rozmawia poza domem, z nowymi osobami, z innymi dorosłymi spoza najbliższej rodziny? Może jest nieśmiałe ale może też przejawiać cechy charakterystyczne dla mutyzmu wybiórczego. Dziecko mutystyczne nie wybiera ciszy świadomie jak sądzono jeszcze do 1994 roku, gdy w klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM IV pojawił się dzisiaj stosowany termin mutyzm selektywny.